Elektrikli Ürünler Kullanırken Tasarruf Etmenin İpuçları

Elektrikli Ürünler Kullanırken Tasarruf Etmenin İpuçları

Kimse her ay gelen faturaları dört gözle beklemiyor, bu bir gerçek. Bu söylediğimize hak veriyor, elektrik ve su faturalarına kullandığınızdan çok daha fazlasını ödediğinizi düşünüyorsanız bu yazı tam size göre! Çünkü şimdi, elektrikli ürünleri başlık başlık inceleyip enerji tasarrufu için yapılması gerekenleri sizinle paylaşacağız. Yani evlerde kullanılan elektrikli ürünler doğrultusunda “Su tasarrufu ve elektrik tasarrufu nasıl yapılır?” sorusuna cevap olarak maddeler halinde verdiğimiz ipuçlarını uygulayıp faturalarınızın tutarını düşürmeniz mümkün!

Bu arada hangi elektrikli ürün olursa olsun, enerji verimliliği açısından enerji sınıflarına dikkat etmelisiniz. Eğer yeni bir beyaz eşya alacaksanız A+++, A++, A+, A gibi verimliliği yüksek enerji sınıflarını tercih etmelisiniz. Dilerseniz “Tasarruf Etmek İsteyenlerin Dostu: Enerji Etiketlerindeki Bilgiler Ne Anlama Geliyor?” yazımız sayesinde enerji sınıfları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

İnc Elektrikli Ürünler Kullanırken Tasarruf Etme Rehberi

Buzdolabı ve Derin Dondurucularda Enerji Tasarrufu

Fişleri çekilmemesi gerektiği için elektrik faturasını yüksek oranda etkilediği düşünülen buzdolapları ve derin dondurucuları kullanırken dikkat edilmesi gerekenler, aslında “Elektrik tasarrufu için neler yapmalıyız?” sorusunun cevaplarından. Bu ürünler özelinde bilmeniz gereken en önemli nokta ise buzdolapları ve derin dondurucuların, belirlediğiniz ısı ayarında çalışmak için bazı dış etkenler nedeniyle ekstra enerji harcayabilecekleri. Bu duruma genellikle buzdolabına/derin dondurucuya sıcak havanın girmesi neden olur. Beyaz eşyanız da ayarladığınız dereceye ulaşmak için daha fazla enerji tüketir. Peki, bunun önüne geçebilmek ve enerji tasarrufu yapabilmek için nelere dikkat etmelisiniz?

  • Buzdolabı ve derin dondurucuyu güneş alan bir noktaya konumlandırmamalı; sağ, sol ve arkadan hava alacak bir şekilde yerleştirmelisiniz.
  • Buzdolabı ve derin dondurucunun kapısını sık sık açmamalısınız.
  • Buzdolabına sıcak yiyecekler koymamalısınız.
  • Donmuş gıdaları çözmek için buzdolabının soğutucu kısmını tercih etmelisiniz. Bu hem gıdada bakteri oluşumunun önüne geçer hem de buzdolabınızın çalışırken daha az enerji tüketmesine yardımcı olur.
  • Buzdolabını kapasitesinden fazla doldurmak hava akışını olumsuz etkileyebilir. Besinleri kapasiteyi aşmayacak bir şekilde düzenli yerleştirmelisiniz.
  • Tatile gideceğiniz durumlarda buzdolabınızı -eğer varsa- tatil moduna almalısınız.